تجمع کوله‌بران سیستانی مقابل فرمانداری زهک؛ تعطیلی معبر مرزی «شاهگل» ۳۰۰۰ نفر را بیکار کرد

تجمع کوله‌بران سیستانی مقابل فرمانداری زهک؛ تعطیلی معبر مرزی «شاهگل» ۳۰۰۰ نفر را بیکار کرد
سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ -۱۳ مارس ۲۰۱۷در حالی چند روز از رونمایی کتاب برنامه تأمین مالی خرد و بیمه‌شدن کوله‌بران به‌وسیله وزیر کار می‌گذرد که دیروز(23اسفند) بخشی از کوله‌بران سیستانی به‌دنبال ادامه ۲ ماه تعطیلی معبر مرزی «شاهگل» مقابل فرمانداری زهک تجمع کردند.
به گزارش 24اسفند تسنیم ،تجمع‌کنندگان خواستار بازگشایی این معبر مرزی با افغانستان شدند، معبری که به‌گفته برخی منابع خبری حدود 60 روز از تعطیلی‌اش می‌گذرد و حدود 3000 نفر را بیکار کرده است.
تعطیلی این معبر و تعدادی از بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان در شرایطی ماه‌هاست ادامه دارد که مطالبه این روزهای کوله‌بران شمال غرب کشور تأمین بیمه و به رسمیت شناختن شغل کوله‌بری است. آنها تا حدودی در این زمینه موفق هم بوده‌اند، چراکه براساس اعلام نمایندگان مجلس قرار است «کوله‌بری» به‌عنوان یک شغل شناخته شود و کوله‌بران از نیمه دوم فروردین‌ماه 96 بیمه تأمین اجتماعی شوند.
مرزنشینان سیستان و بلوچستان اما فعلاً بیمه نمی‌خواهند، آها در این تجمع اعلام کردند که فقط به‌دنبال بازگشایی معبر مرزی هستند تا نانی سر سفره ببرند.
علی‌اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان نیمه بهمن امسال دلیل تعطیلی برخی بازارچه‌های مرزی را ناشی از وجود اختلاف بین برخی نهادها در مرز و دستگاه‌های اجرایی دانست، اختلافی که سبب تعطیلی چندماهه معبرهای مرزی سیستان شده بود.
وی در همین رابطه در گفت‌وگو با رسانه‌ها، ضمن اشاره بر پایان این اختلاف گفت که مجوز بازگشایی 3 گذر مرزی بین ایران و افغانستان از سوی وزیر کشور و شورای امنیت ملی دریافت شده و بلافاصله برای ازسرگیری فعالیت آنها به مرزبانی ارسال شده است.
اما اکنون بیش از یک ماه از دریافت این مجوز می‌گذرد و هیچ کدام از این معابر هنوز بازگشایی نشده، علاوه بر این 3 معبر مرزی، 3 بازارچه مرزی «گمشاد، گلشاه و چوتو» در شمال استان از سال‌ها قبل تعطیل مانده است.
تعطیلی بازارچه‌ها در شرایطی ادامه دارد که یکی از وعده‌های سفر استانی رئیس جمهور در فروردین‌ماه 93 به سیستان و بلوچستان، توسعه بازارچه‌های مرزی بوده است.
دولت نیز تاکنون با ارائه مصوباتی سعی در افزایش توان اقتصادی ساکنین نوار مرزی را داشته است، «واردات 54 قلم کالا» به‌وسیله مرزنشینان از جمله این مصوبات است که در سیستان و بلوچستان به‌خوبی از توان قانونی آن استفاده نشده است.
بر اساس این مصوبه هیئت دولت، مرزنشینان استان‌های کردستان، آذربایجان‌غربی، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان می‌توانند ماهانه تا سقف 2 میلیون تومان، 54 قلم کالای اساسی را با معافیت گمرکی از کشور همسایه وارد کنند.
مصوبه فروش قانونی سوخت توسط مرزنشینان که با شماره "116689/ت45059 ه" در شهریورماه 90 به تصویب هیئت دولت رسید، مصوبه دیگری است که به‌باور مردم، نمایندگان دولت در سیستان و بلوچستان نتوانسته‌اند به‌خوبی از ظرفیت تولید اشتغال آن استفاده کنند.
در این مصوبه آمده: وزارت نفت موظف است با ایجاد جایگاه‌های عرضه سوخت در مرزها و بازارچه‌های رسمی نسبت به فروش فرآورده‌های نفتی به ساکنان روستاهای مرزی در شعاع 20 کیلومتری مرز با قیمت تعادلی اقدام کند.
با ادامه خشکسالی در 18 سال اخیر و خشک شدن تالاب‌های بین‌المللی هامون، هزاران خانواده بیکار شده و به سایر شهرهای کشور مهاجرت کردند، بیکاری و افزایش موج مهاجرت، ارکان اقتصادی سیستان را نیز سست کرد و سبب شد تا بازارهای شهرها نیز فلج شوند.
ایجاد بازارچه‌های مرزی و ابلاغ مصوبات دولت برای افزایش قدرت اقتصادی مرزنشینان، امید زندگی بازمانده‌های روستاهای متروک سیستان بازگشت، اما این بازارچه‌ها و گذرهای مرزی نیز دوام نیاورد و هر از چند گاهی، تعطیل شدند.