فراسوی خبر ... چهارشنبه ۹ تیر
راهبرد جنگ طلبی رژیم و بن بست مذاکرات وین

زینت میرهاشمی

حرفهای خامنه ای در روز دوشنبه ۷ تیر، نمایی از یک پایور مفلوک و به ظاهر دور از رویدادهای جاری است که برای جبران آوار سهمگین وارد آمده از «نه قاطع» مردم به خلافت اش، حقیرانه به دروغ و وارونه کردن واقعیتها می پردازد. او که پیش از این رای سفید را «حرام» اعلام کرده بود، اکنون آن را دفاع از نظام تعریف می کند.
بی اعتباری دروغهای خامنه ای در مورد آرای باطله و حماسی خواندن شعبده انتخابات و سیلی زدن بر تحریم کنندگان و... را در خیابانهای خالی مشاهده کردیم و حتا در واکنش کارشناسان و تحلیلگران حکومتی نیز به آن اعتراف می شد و بنابرین حرفهای ولی فقیه موجب افزایش تنفر مردم شده و در ضمن باعث خنده مرغ پخته می شود.

در هنگامه بزرگترین و گسترده ترین جنبش اعتراضی کارگران، در ۷۰ مرکز در ۸ استان به اضافه حرکتهای اعتراضی طی دو روز گذشته (کشاورزان اصفهان، کارگان ابنیه فنی راه آهن آذربایجان شرقی، معلمان کارنامه سبز، دامداران و مالباختگان) خامنه ای «دلیل برخی اعتراضها» را بی شرمانه «بی اطلاعی از سیاستها و واقعیات» دانست و فرمان داد که کارگزاران نظام «سیاستها را به درستی برای آنان تبیین کنند» او نه تنها خود را در شنیدن پیام مردم به ناشنوایی می زند بلکه خواسته های کارگران را «بی اطلاعی» اعلام کرد. او در حقیقت چراغ سبز سرکوب را هم اعلام کرد. تبیین سیاست و فهماندن آن به معترضان یعنی از همان کاری که زنگنه با اخراج کارگران اعتصابی انجام داد.

زنگنه وزیر نفت رژیم، خواسته های کارگران پیمانی را «فراقانونی» دانست و کارگران اعتصابی را به قانون کار مراجعه داد. همان قانون کار یکطرفه و دست پخت خودشان که حتی آن را هم اجرا نمی کنند.

در حالی که سفره های مردم هر روز خالی تر می شود، تولید و مصرف پهپاد و موشک و تامین کامل نیازمندیهای گروههای وابسته به سپاه تروریستی قدس بدون توقف ادامه دارد.

بدون شک گروههای مزدور رژیم در عراق با حمله به کنسولگری آمریکا در اربیل به وسیله ۳ پهپاد به نام «قاصم الجبارین»، انتظار پاسخ سخت آمریکا در مرز سوریه و عراق که منجر به کشته شدن چند نفر وابستگان رژیم و حزب الله عراق شد را نداشتند. از ابتدای سال ۲۰۲۱ و آمدن بایدن ۴۳ حمله به مکانهای آمریکاییها در عراق شده و رژیم محاسبه غلطی در مورد میزان تحمل آمریکا داشت و نمی خواهد بفهمد که آمریکا نیست که زیر تحریم است.

ربیعی سخنگوی دولت روحانی روز سه ‌شنبه ۸ تیر، در نشست با خبرنگاران درباره تاثیر دیدگاههای آمریکا بر ادامه گفت ‌و گوهای هسته ای گفت: «ما تصمیمات خود را اتخاذ و اعلام کرده ‌ایم و منتظر هستیم طرفهای مقابل از جمله ایالات متحده آمریکا تصمیمات سیاسی خود را اعلام کنند تا بتوانیم بر اساس آن در دوره بعدی مذاکرات، روشن ‌تر صحبت کنیم.»

اگر تحرکات ماجراجویانه رژیم را با حرف ربیعی جمع ببندیم، راهبرد رژیم برای برون رفت از بن بست روشن می شود. به این معنا که رژیم حاضر نیست دست از موشکهای بالستیک و دخالتهای تروریستی در منطقه و حمایت مادی و تسلیحاتی از گروههای نیابتی بردارد.

خامنه ای برای برون رفت از بن بست، از سفره مردم ایران به سود تروریسم و جنگ طلبی هزینه می کند. اما این راهبرد آشوبگرانه، بن بست و بحران را عمیق تر می کند.