فراسوی خبر ... پنجشنبه ۱۷ اسفند
وقتی عمود خیمه نظام از رقص کودکان می لرزد!

زینت میرهاشمی

روز چهارشنبه ۱۶ اسفند، بیدادستان تهران از صدور حکم دو سال حبس تعزیری برای یکی از دختران خیابان انقلاب خبر داد. جرمی که این زن شجاع مرتکب شده نه دزدی، نه اختلاس و نه قتل بلکه مخالفت با حجاب اجباری است. این زن شجاع بر طبق قوانین شرعی ارتجاعی به خاطر «عمل حرام» به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده است. صاعقه رعد و برقِ روسریهای بر چوب به عمق ستون فقرات نظم پوسیده ولایت فقیه چنان اثر گذاشته که پیامدهای حجاب اجباری را به روی میز عده ای از سرنشینان کشتی پوسیده حکومت آورده است.
اراجیفی سخیف در مورد زنان مبارز همچون فاحشه، معتاد و دارو مصرف کن که از طرف گزمه های ولایت فقیه مطرح شده، نتوانست تاثیرات این حرکتهای اعتراضی را مهار کند. موضعگیریهای ضعیف چند زن مجلس نشین و رئیس فراکسیون زنان مجلس ارتجاع، دقیقا تاثیرات حرکتهای سلسله وار اعتراضی زنان معترض به حجاب اجباری است. بدون شک قیام گسترده تهیدستان در دی ماه، تداوم و گسترش حرکتهای اعتراضی کارگران و مزدبگیران، به حرکتهای اعتراضی علیه حجاب اجباری ابعادی گسترده تر می بخشد.
سلحشوی رئیس فراکسیون زنان مجلس ارتجاع روز چهارشنبه ۱۶ اسفند، از تشکیل گروه کاری برای بحث و بررسی در رابطه با حجاب اجباری خبر داد. وی نشستی از مخالفان و موافقان حجاب اجباری و کارشناسان را ضروری دانست. این که این زنان در رکاب نظام مردسالارانه حاکم که به تمامی قوانین ضد زن حاکم تن داده اند می خواهند این موضوع را بررسی کنند نه از آزاد منشی آنها بلکه از ترس غرق شدن همان کشتی سوراخ سوراخ شده  است که روحانی روز چهارشنبه ۱۶ اسفند به درستی خطر غرق شدنش را اعلام کرد.
 
اقدام بیدادستانی در رابطه با تشکیل پرونده برای مسولان برگزاری مراسم «روز زن» در برج میلاد، عمق فرهنگ ارتجاعی مردسالارانه حکومت را نشان می دهد. در مراسمی که در روز سه شنبه ۱۵ اسفند در برج میلاد تهران برگزار شد، تعدادی از دخترانِ در سن کودکی برنامه هنری شبیه رقص انجام دادند. رقص دختران خردسال چنان رعشه ای بر اندام ولایت فقیه انداخته که عده ای از زنان رکاب زن ولایت فقیه با بنرهای ضد زن در برابر این محل علیه کودکان هنرمند دست به تجمع اعتراضی زدند. هنگامی که عمل این کودکان «خلاف هنجارها و عفت عمومی کشور» و مغایر با «الگوهای دینی و ملی» جمهوری اسلامی تعریف می شود و جرم به حساب می آید، می توان تصور کرد که روسری بر چوب، یعنی به چالش کشیدن حجاب اجباری به شکل علنی و در کف خیابان چه بحرانی در کشتی حکومتی به وجود می آورد. بحرانی که سوراخهای کشتی را گُشاد تر کرده و به قول حسن روحانی آن را غرق خواهد کرد.