فراسوی خبر... شنبه ۱۸ آذر
تصمیم ترامپ به سود خامنه ای و نتانیاهو

زینت میرهاشمی

سرانجام پس از آن که در سال ۱۹۹۵ کنگره آمریکا طی یک مصوبه خواستار انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس (اورشلیم) شد و دولتهای کلینتون، بوش پدر، بوش پسر و اوباما از اجرای آن خودداری می کردند، ترامپ تصمیم گرفت که آن مصوبه را اجرایی کرده و در عمل اشغالگری دولت اسرائیل را به رسمیت شناسد. تصمیم رئیس جمهوری آمریکا، اقدامی به زیان صلح، به نفع نیروهای تروریستی و بنیادگرای اسلامی، به سود نیروهای ارتجاعی منطقه و به ویژه به نفع خامنه ای و نتانیاهو است.
این تصمیم البته با مخالفت همه ی کشورهای جهان به شمول کشورهای عربی و اروپایی، به جز جمهوری چک روبرو شد. طی یک بیانیه مشترک، نمایندگان فرانسه، آلمان، سوئد، انگلستان و ایتالیا تصمیم ترامپ را «خلاف قطعنامه ‌های شورای امنیت» و «غیر مفید» ارزیابی کردند.

از اقدام اخیر آمریکا دو جریان سود بسیار می برند. نتانیاهو روز چهارشنبه ۱۵ آذر (۶ دسامبر) را روز تاریخی برای خود اعلام و از ترامپ بابت این تصمیم سپاسگزاری کرد.
خامنه ای و ذوب شدگان در ولایت او، تصمیم ترامپ را مائده ای آسمانی دانسته و بر افزایش ساخت موشک و بالا بردن قدرت و برد آن تاکید کردند. ملاهای نماز جمعه در روز آدینه ۱۷ آذر، در فراخوان دادن به جنگی که بدون شک قاسم سلیمانی فرمانده آن و خامنه ای رهبر معنوی آن باشد کوتاهی نکردند.
احمد خاتمی در نماز جمعه ضمن تاکید بر بالا بردن قدرت موشک مژده داد که تل آویو و حیفا را با خاک یکسان خواهد کرد.
طی بیست سال گذشته همواره بین سیاست آشوبگرانه خامنه ای و سیاست جنگ طلبان اسرائیل همسویی کامل وجود داشته و همین همسویی قرار داد صلح اُسلو را بی اثر کرده و نیروهای صلح طلب در دو سوی جدال را تضعیف کرده است.
این تصمیم در حالی است که ساخت موشکهای بالستیک و دخالتهای رژیم در یمن، سوریه، عراق و لبنان به طور جدی در مجامع بین المللی مطرح شده و جمهوری اسلامی به خاطر موشکهای بالستیک تحت کنترل قرار داده شده، تصمیم ترامپ می تواند همچون حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ یک فرصت جدید ایجاد کند.
این تصمیم جبهه کشورهای عربی علیه رژیم ایران را تضعیف کرده و در عمل نیروهای تروریستی در خاورمیانه را تقویت می کند. هم از اینرو در میارزه علیه تروریسم و بنیادگرایی اسلامی اخلال جدی وارد می کند.
سازمان ما همواره از سیاست دو دولت و دو ملت در مورد جدال بین فلسطین و اسرائیل دفاع کرده و بر اساس سیاست سازمان آزادیبخش فلسطین و مصوبات شورای امنیت ملل متحد از تعیین تکلیف شهر بیت المقدس (اورشلیم) طی یک صلح عادلانه که حق مردم فلسطین برای ایجاد کشور و دولت خود را به رسمیت شناسد، دفاع کرده است. از اینرو تصمیم نابخردانه و جنگ افروزانه ترامپ محکوم است.