فراسوی خبر.....شنبه ۲۰ آبان
خرید امنیت از طریق مداخله گری مخرب

زینت میرهاشمی

در حالی که زندگی اکثریت مردم ایران در فقر و تنگدستی است، در شرایطی که فریاد حق خواهی غارت شدگان هر روز رساتر می شود و کارگران و زحمتکشان برای دریافت دستمزدهای عقب افتاده خود مجبور به تجمع و اعتراض شده اند، پایوران رژیم همچنان بر طبل جنگ افروزی و مداخله گری آشوبگرانه با صرف هزینه های سنگین می کوبند. در کارنامه ۳۹ ساله جمهوری اسلامی صدور ارتجاع و بنیادگرایی اسلامی به کشورهای دیگر ثبت و این راهبرد در حوزه های مختلف اجرا شده است. پایوران حکومت که خود پدر خوانده داعش هستند، وجود این نیروی ارتجاعی که خدمات زیادی به رژیم ولایت فقیه، دیکتاتوری بشار اسد و مرتجعان عراق کرده را بهانه حضور مُخرب خود اعلام می کنند. در حالی که عمر داعش در مقابل عمر چند دهه ای رژیم بسیار کوتاه است.
احمد خاتمی، روضه خوان نماز روز آدینه ۱۹ آبان در تهران می گوید: «اگر [رژِیم] ایران وارد نمی‌ شد امروز وضعیت داعش چنین نبود. بسیاری گفتند که چرا برای جنگ علیه داعش در خارج از کشور خرج می‌ کنیم و امروز همه آن ‌ها می‌ دانند که اگر چنین نبود امروز باید با داعش در خیابانهای تهران می‌ جنگیدیم.»
او در همین سخنان به مداخله ارتجاعی در کردستان عراق هم می پردازد و از پاسدار جنایتکار، قاسم سلیمانی به خاطر نقشی که علیه کردهای عراق داشته ستایش می کند و به روی خود هم نمی آورد که در کردستان عراق داعشی وجود نداشت و مهمتر این که پیشمرگان این اقلیم نقش مهمی در پس راندن داعش از کرکوک و مناطقی از موصل داشتند.
در رویدادی دیگر جواد ظریف، وزیر امور خارجه ملاها طی سخنانی در «کنفرانس بین‌المللی امنیت و توسعه پایدار در آسیای مرکزی» که در ازبکستان برگزار شد گفت: «امروزه نمی ‌توان با صرف صدها میلیارد دلار امنیت را خرید و با کشتی وارد کشور کرد.» (ایلنا، آدینه ۱۹ آبان) این سخنان را نماینده رژیمی مطرح می کند که با صرف میلیاردها دلار در کشورهای دیگر همچون سوریه، عراق، لبنان، یمن و بسیاری از کشورهای آفریقا و با تحمیل هزینه های سنگین به مردم ایران و به فلاکت کشیدن توده های محروم، امنیت ولایت را خریداری کرده است. سخنان آخوند احمد خاتمی و صدها گفته و نوشته دیگر از پایوران رژیم و در راس آن خامنه ای در مورد «عمق استراتژیک» نظام، دلیل روشنی است که سخنان ظریف را مصداق مثل معروفی در مورد دزدی بدانیم که فریاد ای دزد، آی دزد سر می داد.