فراسوی خبر پنجشنبه ۱۸ آبان
تعیین گِرای موشک بعدی توسط کیهان خامنه ای

زینت میرهاشمی

رویدادهای هفته گذشته که با سر دادن شعارهای جنگ طلبانه در تظاهرات روز شنبه ۱۳ آبان آغاز شد و با حمله موشکی به عربستان در همین روز از شعار به عمل تکامل یافت و صحبتهای روحانی در حمایت از موشک پرانی به عربستان و اخلالگری در لبنان که نخست وزیر این کشور را مجبور به استعفا نمود، بار دیگر نقش رژیم در جنگهای نیابتی را تایید کرد. نقشی که قربانی آن مردم ایران هستند و هیچ سودی از این جنگ طلبی رژیم عاید مردم نخواهد شد.
تیتر جریده جوان وابسته به سپاه پاسداران چنین است «کوچ فتنه از اقلیم به لبنان» و تیتر وطن امروز «موشک در لانه آمریکا». در یکی از پلاکادرهای تظاهرات حکومتی ۱۳ آبان نوشته شده بود: «کجای کاری ترامپ... تمام آبهای جهان خلیج فارس است.».
کیهان، جریده بیت خامنه ای با ابراز خوشحالی از حمله موشکی به ریاض، در تیتر درد سر ساز شده خود هدف موشک بعدی را دُبِی اعلام کرد. مخالفان این تیتر را بی توجهی به تذکر ارسالی مبنی بر «رعایت مصالح و امنیت ملی» دانستند. در حالی که در محافل سیاسی جهان و رسانه های بین المللی از نقش جمهوری اسلامی در حمله موشکی به عربستان
صحبت می شود، مقاله روزنامه کیهان و تیتر جنجالی آن به این نقش مهر تایید گذاشت.
روز دوشنبه ۱۵ آبان، کیهان شریعتمداری در رابطه با حمله موشکی نوشت: «الان این انصارالله و انقلابیون یمن هستند که تعیین می کنند کجا باید هدف موشک بالستیک دوربرد قرار بگیرد؛ شاید ریاض، جده، طائف و آرامکو هدف بعدی باشد و یا شاید هم انصارالله سر موشک را به سمت بندر شیشه ای تر و تمیز دوبی بچرخاند.»
تعطیل دو روزه جریده خامنه ای به خاطر رعایت نکردن مسایل امنیتی به دلیل قوت گیری انگشت اتهام به رژیم ایران و پیامدهای بعد از آن است. وگرنه این اولین مصلحت نشناسی کیهان شریعتمداری در کیهان نیست.

سخن پراکنی حسن روحانی در روز چهارشنبه ۱۷ آبان، در دفاع از مداخله گریهای جنگ طلبانه در منطقه و دفاع از موشک پرانی حوثیها، گمانه زنیهای موجود در رابطه با نقش رژیم ایران در موشک پرانی حوثیها به ریاض را تقویت می کند. به ویژه این که حوثیها و انصار الله مدلی از حزب الله لبنان هستند که مورد حمایت بی دریغ مالی و تسلیحاتی رژیم قرار دارند.
حسن روحانی مدعی شد که رژیم «به درخواست عراق و سوریه و برای مبارزه با تروریسم» در این کشورها دخالت می کند.

اظهارات معاون رئس جمهوری عراق (اسامه النجیفی)، در رابطه با نفوذ نیروهای حشد الشعبی (گروههای شیعه نظامی ساخته شده توسط رژیم ولایت فقیه) به فاصله چند روز از صحبتهای سعد حریری در رابطه با دخالتهای رژیم در حمایت از حزب الله در لبنان، همراه با شعارهای مردم سوریه و عراق علیه خامنه ای و پاسدار قاسم سلیمانی و رژیم ایران مهر باطلی بر ادعای روحانی می زند.
همچنین شعارهای مردم غارت شده توسط موسسه آرمان وحدت در تظاهرات روز چهارشنبه ۱۷ آبان در اهواز، تودهنی محکمی به حسن روحانی و ادعاهای او است. مردم به ستوه آمده و غارت شده شعار می دادند «پولهای ما پیش کیه بحرین قطر تو سوریه».