فراسوی خبر... دوشنبه ۱۹ تیر
آتش بس ترامپ و پوتین، گامی در جهت کوتاه شدن دست رژیم

لیلا جدیدی

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده، و ولادیمیر پوتین، همتای روسی اش، روز جمعه در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ در شهر هامبورگ آلمان برای اولین بار دیدار کردند. حاصل این دیدار که رکس تیلرسون، وزیر خارجه دولت آمریکا، آن را "بسیار سازنده" خواند، توافق بر سر آتش بس در جنوب غربی سوریه از روز یکشنبه نهم ژوییه (هجدهم تیر ماه) بود. بدین طریق، گامی در کاهش نگرانیهای رو به رشد اردن و اسراییل، همسایگان سوریه، پیرامون حضور مزدوران رژیم و تروریستهای وابسته به آن در جنوب سوریه برداشته شد.

بنا به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، در ماه های اخیر "گروه های شبه نظامی شیعه وفادار به ایران" در کنار نیروهای دولتی سوریه در مناطق جنوب غربی و جنوب شرقی، یعنی در مرزهای سوریه با اردن – اسراییل و عراق، بر تحرکات نظامی خود افزوده و بخشهایی از این مناطق را تحت کنترل خود درآورده اند. عملیات آنها در راستای استراتژی دولت سوریه برای تصرف مناطق تحت کنترل مخالفانش می باشد.

همسایگان سوریه بیم دارند که رژیم جمهوری اسلامی اهداف وسیع تری را دنبال می کند، از جمله "ایجاد یک کریدور زمینی" که آن را از طریق عراق و سوریه به لبنان و کرانه مدیترانه وصل کند. در این زمینه یک مقام اردنی هشدار داده است که جامعه جهانی، قدرتهای منطقه ای و اردن در برابر ایجاد کریدور صدور آشوب و تروریسم سکوت نخواهند کرد.

مدیرکل وزارت اطلاعات اسراییل نیز سه مورد نگرانی را مطرح کرده: حضور حزب الله لبنان در نزدیکی منطقه جولان، کمک جمهوری اسلامی به این گروه در راه اندازی کارخانه تولید موشک در داخل لبنان و حضور نظامی گروه های مزدور رژیم در جنوب غربی سوریه و نیز در مرز سوریه و عراق.

بنا بر داده‌ های سازمانهای اطلاعات غربی، جمهوری اسلامی پس از "برجام" حضور نیروهای نظامی خود در خاورمیانه را تقویت کرده است. هزاران نیروی شبه ‌نظامی وابسته به رژیم در سوریه، از جمله سربازگیری شده از پناهندگان افغانستانی و پاکستانی و بیش از ده هزار شبه ‌نظامی عراقی بخشی از اقدامات آن در این راستا هستند.

اطلاعات مزبور به ارسال ۱۰ میلیون بشکه نفت در هر شش ماه برای بشار اسد و ۶ میلیارد دلار کمک نقدی به دیکتاتور سوریه اشاره کرده و به نفوذ روزافزون رژیم در عراق پرداخته است.

پایداری و ادامه این آتس بس، دست جمهوری اسلامی را از مرزهای اردن و اسراییل کوتاه می کند و اسد را در کنترل همه بخشهای سوریه ناکام خواهد ساخت. اما این امر که تا چه حد روسیه می خواهد یا می تواند سوریه و رژیم جمهوری اسلامی را وادار به پیروی کند، هنوز معلوم نیست.