فراسوی خبر... اول فروردین
چشم انداز سال ۱۳۹۶

لیلا جدیدی

سال نو و رسیدن فصل زیبای بهار به هموطنان ایرانی و دیگر مردم جهان که این روز را جشن می گیرند، فرخنده باد. عید نوروز علاوه بر زیبایی فصل بهار و عطر دل انگیز سنبل، روزهای خاطره انگیزی را در زندگی ما به ارمغان می آورد. همه ساله در آغاز سال نو برای یکدیگر پیروزی و روزگار بهتری را آرزو می کنیم و برای به دست آوردنش عهد و پیمان می بندیم.

با همه این آرزوها و تلاشها، بنا بر آمارهای جهانی از جمله "شبکه راه حلهای توسعه پایدار" که نهادی زیر نظر سازمان ملل است، رتبه کشور ما در جدول شادترین کشورهای جهان که بر پایه شاخصایی همچون توازن سالم بین رفاه و سرمایه اجتماعی، میزان بالای اعتماد در جامعه، برابری، آزادی و فساد در دولت اندازه گیری می شود، به طور مداوم در حال کاهش بوده است و با سقوط به رتبه های پایین تر، در انتهای جدول قرار گرفته است.
اختلاف حداقل حقوق ۹۳۰ هزار تومان که در بسیاری از موارد همان هم پرداخت نمی شود، با حداقل نیاز یک خانواده کارگری (بیش از دو میلیون تومان)، گویاترین علت رخت بربستن شادی از چهره خانواده هاست. سرکوب هر نوع اعتراض را نیز باید بدان افزود.
با این حال و اگرچه جامعه طبقاتی تر و زندگی سخت تر شده است، اعتراضها هر روز گسترش بیشتری یافته، به شمار اعتراضهای کارگری و اجتماعی همه ساله افزوده شده و در مقابل دستگیری و بازداشت و زندان فعالان کارگری و اجتماعی، بر مقاومت و پایداری نیز افزوده شده است.
در سال پیش رو همچنان که رژیم فاسد و پوسیده جمهوری اسلامی در حال هر چه عمیق تر کردن گور خود است، جنبشهای اجتماعی، اعتراضات و مقاومت و پایداری زحمتکشان اوج گرفته و به روند پیشروی خود ادامه داده و گسترده تر خواهد شد.
در آغاز سال نو با سرسختی هر چه بیشتر بر نیروی مبارزاتی خود باید افزود و دیگران را به میدان مبارزه کشاند. با باور بر این امر که گوشت فاسد با هر ادویه ای عرضه شود، باز هم کشنده است، چشم انداز پیش رو، اوجگیری هر چه بیشتر اعتراضات خواهد بود. رژیم ولایت فقیه در برابر این موج مردمی، شکننده، متزلزل و از وضعیت کنونی نیز از هم گسیخته تر خواهد شد.
بهاران خجسته باد!
و این بند بندگی و این بار فقر و جهل ... نگون و گسسته باد!