فراسوی خبر... دوشنبه ۲۳ اسفند
دعوا سر لحاف ملاست یا "رقص مختلط"؟

لیلا جدیدی

تا انتخابات فرمایشی جمهوری اسلامی، ما شاهد کشمکشهای بسیاری بین باندهای رژیم بر سر لحاف ملا خواهیم بود. یکی از نمونه های کمدی وار آن اخیرا تحصن عده ای طلاب و آخوند علیه "عملکرد ناصواب" دولت روحانی و استاندار خراسان جنوبی است که – هیهات - مجوز "رقص مختلط" داده و این برای "مردم شریف" قابل تحمل نیست. این ماجرا از آنجا آغاز شده است که علی اکبر پرویزی، استاندار خراسان جنوبی، در جلسه‌ ای با هنرمندان گفته است مردم خراسان شاد هستند و در مهمانیها می رقصند.

سپس ماجرا کمدی تر می شود و عده ای از کسانی که خود را "اساتید و طلاب حوزه علمیه قم" می نامند نیز نامه ‌ای سرگشاده به روحانی نوشته و وی را سکه یک پول کرده و "مشکلات اقتصادی و ادبیات ناصحیح" وی و همکارانش را به رخ اش می کشند. اینان "کم‌ کاری دولت در حوزه ‏‌های علمی آموزشی، محیط زیست، ضعف مشهود دیپلماسی بین ‌المللی و بسیاری دیگر" را نارسایهایی قید می کنند که "مردم شریف و بصیر ایران اسلامی" ممکن است تحمل کنند اما "بحث اسلام عزیز که پیش آید، برایش جان می دهند".

آنها در حالی از جان مردم علیه "رقص مختلط" مایه می گذارند که زیر بیخ گوش شان فقر و فحشا و فساد بیداد کرده و آوازه آن به گوش خبرنگاران خارجی نیز رسیده (گزارش اخیر روزنامه گاردین بخشی از آن به تصویر کشیده).

در ادامه این یقه درانی، موضوع هیستریک تر شده و ۱۵ نماینده مجلس ارتجاع از وزیر کشور در خواست عزل استاندار را به دلیل "عدم پایبندی به موازین شرعی" می کنند.

استاندار بی نوای خراسان که همچون رییس گوش به فرمان خود که در سر بزنگاه ها تا لبه پرتگاه عقب نشینی می کند، عاجزانه ناله سر می دهد که منظور وی "رقص مختلط" نبوده بلکه "حرکات موزون" به عنوان یک "هنر آیینی" را مد نظر داشته.

این نمایشات که از ماه ها پیش آغاز شده، تا نمایش انتخابات که آنهم سرانجام هر چه باشد باید اقتدار دروغین خامنه ای را یدک بکشد، ادامه خواهد داشت. اما جامعه تحت ستم و سرکوب ایران تجربه دیده و هوشیار است و به این بازیهای موش و گربه پوزخند می زند.